Liepos 26, 2018
IKONA: moteris savo kančią ir negalią pavertusi menu. Frida Kahlo paroda Londone
BRIGITA ADOMAVIČIŪTĖ
© Foto: Nickolas Muray © Nickolas Muray Photo Archives.

Londone jau galite pamatyti vieną iš įdomiausių šių metų parodų, kuri supažindins su meksikietės menininkės Fridos Kahlo maištinga asmenybe, genialia kūryba, aistringa meilės istorija, tragišku gyvenimu ir  spalvingu stiliumi.

Savamokslė menininkė

Būdama šešerių būsimoji menininkė susirgo poliomielitu. Jos skaudanti koja tapo pastebimai trumpesnė ir liesesnė, todėl vaikai iš jos tyčiodavosi. Gyvenimas ir toliau nelepino: tragiška avarija važiuojant autobusu Fridą dar vos aštuoniolikos prikaustė prie lovos, ji kentė chroniškus skausmus. Moteris patyrė stuburo, raktikaulio ir dešiniosios kojos lūžius, išgyveno apie 30 operacijų, negalėjo vaikščioti ir turėti vaikų. Paradoksalu, tačiau būtent negalia tapo moters įkvėpimo šaltiniu. Kūnas silpo, merdėjo, bet gimė menas. Gulėdama lovoje ji pradėjo tapyti. Piešiniuose vaizduodavo save pačią, dažnai apsuptą mirties simbolių, kraujuojančią, sužeistą, kenčiančią. Savamokslės menininkės darbai sulaukė pasaulinio pripažinimo, Frida surengė parodas Niujorke, Paryžiuje, Meksikoje.

Negalia ir stilius

Frida Kahlo – ne tik žymi meno bei feminizmo ikona, bet ir įkvepianti stiliaus mūza. Drabužius ir stiliaus detales ji naudodavo tam, kad užmaskuotų savo negalią arba dar labiau ją išryškintų. Kuo didesnius skausmus kęsdavo, tuo daugiau aksesuarų ir spalvingų detalių puošdavo jos kūną. Ji vilkėdavo kelias poras kojinių, bandydama suvienodinti kojas, kurias slėpdavo po ilgais sijonais. Bene labiausiai graudinantis parodos eksponatas – kojos protezas. Prasidėjus gangrenai Fridai amputuota dešinė koja. Protezą ji papuošė kaspinais, šilko detalėmis, kinų drakono motyvais ir mažais varpeliais. Drąsos Fridai išties netruko tiek mene, tiek gyvenime. Vienu gyvenimo etapu, gyvendama Amerikoje, ji maištavo vilkėdama kelnes ir rūkydama cigaretes, kas tais laikais nebuvo itin priimtina moterims. Parodoje pamatysite Fridos sukneles, papuošalus, batelius, kojos protezą kartu su kūrėjos laiškais, nuotraukomis, paveikslais.

Foto: Nickolas Muray (1938). © The Jacques and Natasha Gelman Collection of 20th Century Mexican Art and The Verge, Nickolas Muray Photo Archives. Foto: Nickolas Muray (1938). © The Jacques and Natasha Gelman Collection of 20th Century Mexican Art and The Verge, Nickolas Muray Photo Archives.

Filmai ir žaislai

„Frida Kahlo: Making Her Self Up“ paroda ne tik apie tai, kokia Frida buvo kadaise, bet ir apie tai, kokia ji gyva šių dienų gyvenime. Vasaros festivaliuose jau keletą metų karaliauja gėlių lankeliai ir karūnos. Frida - šio stiliaus pradininkė. Galbūt ir jūsų pirmoji pažintis su Kahlo gyvenimo istorija įvyko pažiūrėjus filmą „Frida“? Prieš 16 metų garsiausią meksikiečių menininkę du Oskarus laimėjusioje biografinėje dramoje įkūnijo aktorė Salma Hayek. Dabartinės kartos mergaitės su Frida Kahlo susipažins žaisdamos barbėmis: pasauliui neperseniausiai pristatyta lėlių Barbie kolekcija, pavadinta „Inspiring Women“ (įkvepiančios moterys). Daugiausiai diskusijų ir kritikos sulaukė būtent Fridos lėlė barbė, nes jos modelis ne visiškai atitinka realybę. Fridos Kahlo išskirtiniai bruožai – vešli suaugusių antakių linija ir tamsūs plaukeliai virš lūpos, o barbė jų nė iš tolo neatspindi.

Aistros ir užrakinti lobiai

Frida už dvigubai vyresnio dailininko Diego Riveros ištekėjo 22-ejų. Kaip ji mėgdavo juokauti, „mane ištiko dvi katastrofos gyvenime: pirmoji, kai tramvajus sulygino mane su žeme, antroji buvo Diegas“. Poros santykiuose aistrų netruko. Tvirta, maištinga, įžūli Fridos asmenybė ir mergišius, nepataisomas macho Diegas. Liepsnos jų namuose skraidydavo be perstojo. Frida mirė 47-erių. „Viliuosi, mirtis bus džiugi ir daugiau čia nebegrįšiu“ – buvo paskutinieji menininkės žodžiai. Oficialiai sakoma, kad ji mirė dėl plaučių patinimo, bet galimas ir variantas, jog ji pati pasitraukė iš gyvenimo perdozavusi į morfijų panašių vaistų. Po žmonos mirties, itin gedėdamas Diego namų vonioje užrakino visus Fridos daiktus ir nurodė neatrakinti šių durų tol, kol nepraeis penkiolika metų nuo jo mirties (Diego mirė praėjus trims metams). Fridos asmeniniai daiktai liko nepaliesti iki pat 2004-ųjų. Nuo tada menininkės turtas buvo eksponuojamas tik Meksikoje, o šiandien tai, kas buvo užrakinta pusšimtį metų, atkeliavo į Londoną.

„Frida Kahlo: Making Her Self Up“, V&A muziejuje iki lapkričio 4 d., 2018. Standartiniai bilietai £15. I: www.vam.ac.uk

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai