Liepos 26, 2018
Sukrečianti paroda V&A muziejuje: į mados industriją niekada nežiūrėsite taip pat
Aktorė Emma Watson į 2016 metų Met Gala atvyko pasipuošusi tvaros ir ekologijos pagrindu sukurta Calvin Klein suknia, kuri pasiūta naudojant Newlife (siūlai pagaminti iš plastikinių butelių). © Photo by Matt Baron/REX/Shutterstock. Emma Watson wearing Calvin Klein.

Apsilankę 'Fashioned from Nature' parodoje Londono Viktorijos ir Alberto muziejuje (V&A) visiškai kitaip žiūrėsite į dar vieną žavią suknelę, kurią išvydote Instagrame. Nežinau, ar buvo laikmetis, kada žmonės pirkdavo ir vartodavo beveik be jokio saiko, kaip šiandien. Pamačiau, patiko, noriu, nusipirkau. 'Sale' šviečia raudonai iš tolo, internetinė prekyba tobulėja ir vienu paspaudimu prekė prisistatys į namus jau šį vakarą, tarsi nekantriai laukiamas tamsus ir aukštas vyriškis su gėlių puokšte. Iš visų pusių mus masina dailios nuotraukos. Pirkti, pirkti, pirkti. Kažkas išėjo iš mados, kažkas ateina. Šiam sezonui būtinai reikia! Šis nedera su tuo, tad dar reikia to. Jei nesi stilinga ir madinga, baisi tragedija. O kai pagalvoji – Dieve švenčiausias, koks skirtumas!

Indonesian models wear eco fashion apparels designed by Indonesian well known designers Felicia Budi, Indita Karina, Lenny Agustin during ‘Detox Catwalk’ organised by Greenpeace in the polluted paddy field in Rancaekek, West Java province to highlight the toxic pollution brought by clothing industry as well as the idea that ‘Beautiful fashion shouldn't cost the earth’. Photo V&A. Indonesian models wear eco fashion apparels designed by Indonesian well known designers Felicia Budi, Indita Karina, Lenny Agustin during ‘Detox Catwalk’ organised by Greenpeace in the polluted paddy field in Rancaekek, West Java province to highlight the toxic pollution brought by clothing industry as well as the idea that ‘Beautiful fashion shouldn't cost the earth’. Photo V&A.

Patikėkite, dažnai vadinamieji influenceriai dailiu ansambliu pasipuošia tik tai vienai vienintelei nuotraukai, skirtai paprasčiausiai – privilioti ir įtikinti, kad jei jau nenusipirksite tokių batų ar skrybėlės, tai jūra nebus tokia mėlyna, restoranas ne toks fantastiškas, o jei prie kavos puodelio nenuguls bambukinė rankinė – tai kam išvis tą kavą gerti, jei normalios nuotraukos Instagramui nebus. 

Grįžtam prie parodos. Mada ir gamta – šiųdviejų santykiai ir yra jos pagrindas. Santykiai, kurie kartais nesveiki ir dažniausiai į vienus vartus – imama, bet negrąžinama. Paroda pasakoja kaip gamtos galia ir grožis įkvepia mados pasaulį – nuo ošiančios jūros iki įspūdingų gyvių. Bet tuo pačiu akcentuojama, kokia žalinga gamtai yra mados industrija. Eksponatais ir žavėsitės, ir šlykštėsitės. Auskarai, pagaminti iš žvirblinių būrio paukščio Havajų gėlinukės (Honeycreeper) galvų 1875-aisias buvo itin populiarūs ir gaminami masiškai. 5000 sparnų, ištrauktų gyviems Blizgiavabaliams (jewel beetles), puošia 1860-ųjų muslino suknią. Muziejaus salėse skambančius paukščių ir gyvūnų garsus nustelbia pjaunamų medžių ir mašinų gausmas. Žmogaus godumui, atrodo, nėra ribų. Plunksnos, kailiai, kaulai, egzotiški augalai ir gyviai tenkina mūsų poreikį turėti ir būti ypatingiems.

Auskarai, pagaminti iš žvirblinių būrio paukščio Havajų gėlinukės (Honeycreeper) galvų 1875-aisias buvo itin populiarūs ir gaminami masiškai. Auskarai, pagaminti iš žvirblinių būrio paukščio Havajų gėlinukės (Honeycreeper) galvų 1875-aisias buvo itin populiarūs ir gaminami masiškai.
5000 sparnų, ištrauktų gyviems Blizgiavabaliams (jewel beetles), puošia 1860-ųjų muslino suknią. 5000 sparnų, ištrauktų gyviems Blizgiavabaliams (jewel beetles), puošia 1860-ųjų muslino suknią.

Ne viskas taip blogai. Aktorė Emma Watson į 2016 metų Met Gala atvyko pasipuošusi tvaros ir ekologijos pagrindu sukurta Calvin Klein suknia, kuri pasiūta naudojant Newlife (siūlai pagaminti iš plastikinių butelių). Aktorės apdaras nėra vienintelis šių dienų mados parodos eksponatas: tarp 400 metų skaičiuojančių eksponatų išvysite Giles Deacon, Jean Paul Gaultier gamtos įkvėptus kūrinius. Dėmesys atkreipiamas į mados revoliuciją, už tvarų stilių kovojančius dizainerius, kurių priešakyje tvarios mados pionierė Stella McCartney.

Photo Vee Speers / V&A. Photo Vee Speers / V&A.

Svarbu tai, kad ši paroda ne tik moralizuoja, bet ir pateikia įvairių sprendimo būdų, kaip džiaugtis mada nekenkiant gamtai ir atsakingiau puoštis.

Victoria and Albert Museum, Cromwell Rd, Knightsbridge, SW7 2RL. Iki sausio 27 d., 2019. Bilietai – nuo £12. I: www.vam.ac.uk.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai