Liepos 5, 2018
Liepos 6 d. šalies himną lietuviai giedos visame pasaulyje

7pm Londone, 8pm Paryžiuje, 2pm Niujorke, 3pm Buenos Airėse ar 3:30am Adelaidėje liepos 6-ąją lietuviai ir jų palikuonys pakils iš savo darbo vietų, miegamojo lovų, nuo vakarienės stalo, automobilio ar lėktuvo sėdynių. Lygiai 21:00 GMT+3 (Lietuvos laiku), paneigę juos skiriančius kilometrus, sienas ir laiko juostas, jie tą pačią akimirką visame pasaulyje giedos savo šalies himną „Tautišką giesmę“. Tokiu unikaliu būdu Lietuva, kurios, kaip spėjama, bent trečdalis tautos gyvena už šalies ribų, švęs valstybės atkūrimo 100-metį. 

Akcijos iniciatorių tikslas – pasaulinio masto flash mobui pakviesti 4 milijonus lietuvių. Tai yra daugiau nei kada nors fiziškai gyveno geografinėje Lietuvos teritorijoje. Šis įvykis gali tapti rimta lietuvių paraiška į vieningiausios tautos titulą. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje gyvena 2,8 milijonai lietuvių, dar 1,5 mln. – užsienio valstybėse, daugiausiai Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, JAV, Kanadoje, Argentinoje, Brazilijoje, Australijoje. Patys lietuviai juokauja, kad visur sutiksi žvirblį ir lietuvį. 

Preliminariai vertinama, kad iki šiol Lietuvos valstybė turėjo tiesioginį kontaktą tik su maždaug 15 proc. savo diasporos, tačiau šios iniciatyvos metu siekiama užmegzti ar atnaujinti kontaktą su kiek įmanoma didesne jų ir jų palikuonių dalimi. Akcijos iniciatorių teigimu, pasauliui vis labiau mobilėjant, toks veiksmas gali tapti pirmuoju žingsniu į absoliučiai naują – tinklinę – visuomenės struktūrą, kuri apibrėžta ne geografija, o ryšiais tarp žmonių.

Tiesioginį kvietimą lietuviams visame pasaulyje ir jų draugams švęsti Lietuvos 100-metį giedant himną jau išsakė Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prie jos socialiniuose tinkluose jungiasi daug iniciatyvių ir pilietiškai aktyvių Lietuvos asmenų, pavyzdžiui, lietuvių kilmės JAV aktorė Ruta Lee, Niujorke gyvenantis menininkas Ray Bartkus, lietuvių kilmės JAV rašytos Rūta Šepetys ir daug kitų. Įvairios Lietuvos verslo įmonės, organizacijos ir žiniasklaidos kanalai taip pat susivienijo, kad visi drauge kelių minučių veiksmui pakviestų ir apjungtų kuo daugiau lietuvių bei tokiu būdu sukurti precedento neturintį globalų įvykį. Jau šiandien aišku, kad liepos 6 d. Lietuvos himnas skambės tokiose vietose kaip Parlamento skvere Londone, Vašingtone ant Kapitolijaus laiptų, Romoje prie Koliziejaus, Dubajuje prie žymiojo Burj al Arab pastato, Osle ant Operos pastato stogo, Los Andželo Santa Monikos paplūdimyje.

Internete su žymomis #musu4milijonai ir #tautiskagiesme bus galima rasti daug vieningo giedojimo transliacijų ir vaizdo įrašų iš skirtingų pasaulio vietų. Lietuviai pasaulyje savo giedojimo taškus žymi tinklapyje www.4000000.lt/en.

Apie iniciatyvą „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ (‘National Anthem across the Globe’)

Lietuvos himnas „Tautiška giesmė“ liepos 6 d., Lietuvos valstybės dieną, vieningai visame pasaulyje skambės jau 10 kartą. Ši iniciatyva gimė 2009 metais, Lietuvai minint 1000 metų nuo pirmojo jos vardo paminėjimo rašytiniuose istorijos šaltiniuose. Pilietinę flash mob akciją priminęs veiksmas natūraliai prigijo kaip pasaulinė lietuvių tautos tradicija. Tiesa, ankstesniais metais lietuviai „Tautišką giesmę“ giedodavo 9pm vietos laiku, o šiemet, siekiant itin glaudaus bendrystės jausmo, užsibrėžta giesmę visiems drauge sugiedoti tą pačią akimirką, lygiai 9pm Lietuvos laiku.

Per beveik dešimtmetį ši iniciatyva sugebėjo įgyvendinti poslinkį pačių lietuvių mąstyme. Iki tol Lietuvos himnas dažniausiai skambėdavo tik oficialiose aplinkose ir buvo labiau formali pagarbos savo šaliai išraiška. Projektas „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ atnešė himną į žmonių namus, kiemus, miestų gatves, aikštes – į visas erdves, kuriose verda tautos gyvenimas. Galima sakyti, kad ši iniciatyva leido įgyvendinti tai, kas iš tiesų jau užkoduota pačiame himno pavadinime „Tautiška giesmė“ – tai giesmė, kuri priklauso tautai, norinčiai pagerbti savo tėvynę.

Šiandien lietuviai visame pasaulyje „Tautiškos giesmės“ giedojimui ima ruoštis jau nuo pat vasaros pradžios – bendruomenės organizuoja šventinius renginius, buriasi draugėn, kviečia gimines ir draugus. Lietuviai švenčia savo Valstybės dieną kasmet vieningą giesmę paversdami šios dienos epicentru.

Apie iniciatyvą „Lietuva 4.000.000“

2018 metais švenčiant atkurtos Lietuvos 100-metį ir matant užsienyje gyvenančių lietuvių aktyvias pastangas puoselėti savo tapatybę bei siekį palaikyti ryšius su tautiečiais, inicijuotas projektas „Lietuva 4.000.000“. Jo tikslas – 100-mečio „Tautiškai giesmei“ pakviesti 4 milijonus lietuvių. Tai reiškia, kad šiemet Lietuvos himną tą pačią akimirką gali giedoti daugiau lietuvių nei kada fiziškai gyveno geografinėje Lietuvos teritorijoje. Organizatoriai tikisi pasiekti ne tik apie 2,8 mln. Lietuvos piliečių, gyvenančių šalyje, tačiau ir apie 1,2 mln. lietuvių, kurie gyvena, dirba, mokosi ar keliauja visame pasaulyje. Tai – viena didžiausių plataus masto pilietinių pastangų užmegzti ryšius su Lietuvos diaspora visame pasaulyje. 

Visi lietuviai kviečiami registruotis oficialioje iniciatyvos platformoje www.4000000.lt ir vieningai liepos 6-osios giesmei kviesti pažįstamus lietuvius visame pasaulyje.

Apie lietuvius pasaulyje

Nuo 1990 m. atgautos Nepriklausomybės Lietuva susiduria su emigracijos problema. Statistikos duomenimis per 28 metus iš šalies išvyko virš 900 tūkst. žmonių. Kol valstybė aktyviai ieško priemonių, kaip susigrąžinti į užsienio šalis gyventi išvykusius piliečius, kyla vis daugiau privačių ir visuomeninių iniciatyvų, kurios pirmiausia kelia tikslą užmegzti ir palaikyti ryšius su pasaulyje gyvenančiais tautiečiais ir tokiu būdu kurti vertę tiek Lietuvos diasporai, tiek šaliai.

Emigracija iš Lietuvos nėra naujas reiškinys. Mokslininkai teigia, kad nuo XIX a. pabaigos iš Lietuvos galėjo išvykti bent 1,9 mln. lietuvių. Lietuvių šiandien galima sutikti visuose 6 gyvenamuose žemynuose. Didelė jų dalis vis dar turi emocinį ryšį su savo lietuviškomis šaknimis, net jei gimė jau ne geografinėje Lietuvoje, nemoka kalbos ir niekada nėra buvę šalies teritorijoje. Šie žmonės vis dar prisimena savo lietuvišką kilmę ir brangina savo lietuvišką tapatybės dalį – jaučiasi esą lietuviais. 

Nemaža dalis užsienyje gyvenančių Lietuvos žmonių tapo žymiais savo srities atstovais, garsinančiais Lietuvos vardą pasaulyje. Tarp jų – menininkas, filmų kūrėjas Jonas Mekas (Niujorkas, JAV), rašytoja Rūta Šepetys (JAV), dailininkas Samuelis Bakas (Bostonas, JAV), Jeilio universiteto profesorius, Nobelio ekonomikos premijos (2013 m.) laimėtojas Robertas Šileris, buvęs Bogotos miesto Kolumbijoje meras Antanas Mockus, dirigentė ir Zalcburgo valstybinio teatro bei Birmingemo simfoninio orkestro muzikos direktorė Mirga Gražinytė-Tyla, poetas Tomas Venclova (JAV) bei daug kitų. Pasaulyje yra ir didelė lietuvių kilmės žydų, vadinamųjų litvakų, bendruomenė. Lietuviškų šaknų prisipažino turinčios net tokio masto asmenybės kaip kanadiečių dainininkas Leonardas Cohenas, JAV muzikantas Bobas Dylanas ar avangardinis JAV kompozitorius Philipas Glassas.

Apie atkurtos Lietuvos 100-metį

2018 metais lietuviai švenčia atkurtos Lietuvos valstybės 100¬-metį. 1918 m. vasario 16 dieną Lietuvos nepriklausomybės aktu buvo paskelbta, kad Lietuva „atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę, su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis“. Nepaisant 50 metų trukusios sovietų okupacijos (1940-1990 m.) būtent ant šios Vasario 16 d. akto Lietuvos valstybės pamatų stovi ir 1990 m. kovo 11 dieną iš Sovietų Sąjungos išsilaisvinusi bei Nepriklausomybę atstačiusi šių dienų moderni Lietuvos Respublika.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai