Rugpjūčio 18, 2016
Painshill parkas. Nepatikėsite, kad ši vieta yra Londone!
buvauten.lt 1

Kai viename mieste gyveni ilgesnį laiką, vietų, kurios būtų nematytos, lieka nedaug. Bet kažin, ar tai galioja Londone. Čia, kai jau atrodo, kad visur buvai ir viską matei, vis tiek atsiranda vietų, kurios nustebina. Mums tokia vieta buvo Painshill parkas Surrey grafystėje – turbūt vienas romantiškiausių ir įdomiausių parkų Londone.

Kai visai netyčia, kažkur interneto platybėse, už akių užkliuvo šio kristalų urvo nuotrauka, su nurodyta vietove – Londonas, negalėjau patikėti, kad per septynerius gyvenimo metus Londone apie tokią vietą nieko nežinojau! Turėjau įsitikinti, ar tikrai ten ne klaida, ar tikrai ši vieta yra netoli Londono, Anglijoje.

Pasirodo jokių klaidų nėra, šis urvas yra Painshill parke, visai Londono pakraštyje, prie pat M25 greitkelio. Šiame parke, be kristalų urvo, yra ir daugiau įdomių objektų, ne tik žolė, medžiai ir vandens telkinėlis, kaip įprastai parkuose būna.

Painshill parkas yra tikras meno kūrinys – šį parką pagal savo vaizduotę kūrė Charles Hamilton, parsivežęs idėjų iš kelionių po Europą, nuo 1738 iki 1773 metų. Tai XVIII amžiaus kraštovaizdžio dizaino palikimas su įdomiais Folly architektūros objektais.

Terminu folly architektūroje apibūdinami statiniai, kurie neturi jokios praktinės naudos, statomi tik kaip dekoracijos. Tokie folliai buvo ypač madingi XVIII amžiuje, kuriant angliškus ir prancūziškus parkus ir sodus. Pavyzdžiui, buvo statomi kokios gotikinės bažnyčios ar romėnų šventyklos griuvėsiai. Pastatyti griuvėsius kainuodavo daug, tačiau realiai jokios praktinės naudos šie pastatai neduodavo.

Tokių dekoracijų matėme vaikštinėdami kelių kilometrų istoriniu taku per Painshill parką. Pirmasis follis, kurį buvo balta koplyčia Gothic Temple. Nuo čia atsiveria puikūs vaizdai į parko tvenkinį ir tiltus.

Kiek toliau, ant tvenkinio kranto – vienuolyno griuvėsiai, tik kelios sienos ir langų rėmai. Dar vienas follis, nors susidaro įspūdis, jog kažkada čia stovėjo visas vienuolyno pastatas, bet tai tik iliuzija – iš tiesų čia ir buvo pastatyti tik šie griuvėsiai.

 

Tvenkinio saloje, perėjus vieną iš tiltų – Chinese Bridge arba iš kitos pusės Five Arches Bridge ir South Bank Bridge, yra viena įdomiausių parko vietų – kristalų urvas (Crystal Grotto). Tai ne tik meno kūrinys, bet ir kruopštumo, kantrybės ir atsidavimo simbolis. Šis kristalų urvas, sukurtas žmogaus rankomis, yra ne ką mažiau įspūdingas nei panašūs gamtos kūriniai. Mes esam buvę natūraliuose požeminiuose urvuose – Anglijos Čederio bei Postojnos urvuose Slovėnijoje, tai ten būnant negalėjau atsistebėti, kokį grožį sukuria gamta.

O šis kristalų urvas, nepalyginamai mažesnis, bet tikrai ne prasčiau atrodantis nei didieji gamtos šedevrai, yra rankų darbo kūrinys. Pagal Charles Hamilton dizainą šį urvą nuo 1760 m. per dešimtmetį nulipdė Joseph Lane. Per daug metų, neprižiūrimo kristalų urvo padėtis blogėjo, o prieš maždaug 70 metų, įgriuvus urvo luboms, meno kūrinys ėmė nykti. Urvas, kurį matome Painshill parke dabar, yra restauruotas ir lankytojams atidarytas tik 2013 metais.

Apžiūrėję magiškai atrodantį urvą, einam iš salos ir žvalgomės toliau, ko dar įdomaus yra šiame parke. Ant kalvos stovi balta su mėlynomis detalėmis turkiško stiliaus palapinė (Turkish Tent), kiek toliau – vandens malūnas, kuris semia vandenį iš šalia tekančios upės ir pripildo parko tvenkinį. Tai turbūt vienintelis kūrinys šiame parke, atliekantis ne tik dekoracinę funkciją.

Dar šiek tiek paėjus miško takeliais, prieinam pasakų bokštą – Gothic Tower. Šio bokšto pirmame aukšte veikia laikinas arbatos kambarys (Pop up Tea Room), o užlipus į viršų laiptais į apžvalgos aikštelę, gali matyti tik miško medžių viršūnes ir M25 greitkeliu dūzgiančius automobilius. Greikelio garsai pamažu sugrąžina į realybę,  Vaikštinėjant parke aplanko jausmas, kad esi toli nuo civilizacijos, lyg kokioje magiškoje vietoje, kurią supa vanduo, medžių giraitės ir paparčių pievos. 

Užsižiūrėjus į magiškai atrodančius statinius ir parko dekoracijas, nereikėtų pamiršti pasidžiaugti ir parko gamta. Nuo kelių kalvų atsiveria puikūs peizažai į parką bei aplinkines vietoves. Čia yra ir vynuogynas, iš kurio derliaus gaminamas Hamilton’s Painshill putojantis vynas.

Parko darželyje auga įvairiausių rūšių daržovės ir uogos, tokie dalykai turbūt labiau sudomina tuos, kurie mieste užaugo, mums tai visi tie dalykai matyti vaikystėje besidarbuojant tėvų soduose. Nors ten bevaikštant pasvajojame,  kad būtų smagu ir savo daržiuką turėti… Kada nors :)

Šis parkas kitoks nei kiti, kuriuose esam buvę anksčiau. Dažniausiai parke tiek laiko nevaikštome, būna taip, kad ateini, šį tą apžiūri, ir priguli ant žolės pailsėti ar papiknikauti. O čia veiklos buvo kelioms valandoms, kol visus neįprastus ir vienas prie kito nesiderinančius parko statinius bei kitas vietas apžiūrėjome.

Įėjimas į parką mokamas. Bilieto kaina suaugusiajam 8 £. Daugiau informacijos: www.painshill.co.uk. Adresas: Painshill Park, Portsmouth Rd, Cobham KT11 1JE. Stovėjimo aikštelė šalia parko nemokama. Artimiausia traukinių stotis: Cobham & Stoke d’Abernon (South West traukiniai).

Daugiau kelionių idėjų rasite www.buvauten.lt tinklapyje >>>> 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai