Rugpjūčio 18, 2018
Britanijos lietuviui įteiktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis

Jungtinėje Karalystėje, Derbyje, gyvenančiam Tėvynės apsaugos rinktinės kariui eiliniui Antanui Thomsonui (Tirevičiui) įteiktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis. Šiuo krašto apsaugos sistemos lygmens pasižymėjimo ženklu A. Thomson apdovanotas, pažyminti jo rezistencinę veiklą, dalyvavimą Sedos kautynėse prieš Raudonosios Armijos dalinius 1944 metais.
 
Medalį A. Thomsonui jo namuose Derbyje įteikė Lietuvos gynybos atašė Jungtinėje Karalystėje pulkininkas Vidmantas Raklevičius. 91-erių metų Lietuvos laisvės kovotojas šį Lietuvos Respublikos valstybinį apdovanojimą priėmė su ašaromis akyse – ponas Antanas yra didelis Lietuvos patriotas, kaip pats sako, visa širdimi mylintis Lietuvą ir kiekvieną dieną galvojantis ir meldžiantis už Lietuvą ir jos žmones.
 
Priimdamas medalį ir atsidėkodamas už apdovanojimą ponas Antanas įpareigojo plk. V. Raklevičių perduoti Lietuvos ambasadoriui Jungtinėje Karalystėje Lietuvos valstybinę vėliavą, kurią jis vasario 16 d. nešdavo į Derbio rotušę ir kartu su kitais tautiečiais ir vietiniais britais švęsdavo Lietuvos nepriklausomybės dieną. Pasak p. Antano, tai buvo daroma 50 metų, todėl jam ši vėliava yra labai brangi.
 
Gyvendamas Jungtinėje Karalystėje A. Thomson aktyviai įsitraukė lietuvybės puoselėjimą išeivijoje. Jis savo nuopelnus Tėvynei laiko savaime suprantama pareiga ir didele garbe, kad galėjo dalyvauti Laisvės kovose ir pasitarnauti aktyvioje patriotinėje veikloje išeivijoje dėl Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.
 
Į Laisvės kovas p. Antanas įsitraukė būdamas vos septyniolikos metų. Jo tėvas ir broliai buvo partizanai, jiems atminti Alsėdžiuose ( Plungės r.) pastatytas paminklas, mama ir tėvas buvo ištemti. Po nesėkmingų Sedos kautynių A. Thomson (Tirevičiui) teko pasitraukti iš Lietuvos. Dėl pokario situacijos ir persekiojimų jo šeimos narių atžvilgiu net ir gyvenant Anglijoje, p. Antanui teko pasikeiti pavardę iš Tirevičiaus į Thomson.
 
Gyvendamas Jungtinėje Karalystėje p. Antanas nuolat palaiko glaudžius ryšius su Lietuvos šaulių sąjunga ir kitomis visuomeninėmis organizacijomis. Įvertindama A. Thomson nuopelnus Lietuvai 90-ojo gimtadienio proga Lietuvos šaulių sąjunga įteikė jam Lietuvos trispalvę, o šiais metais minint Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį – ir Lietuvos šaulių sąjungos apdovanojimą.
 
A. Thomson iki šiol yra Lietuvos Respublikos pilietis, taip pat turi ir Jungtinės Karalystės pilietybę.
 
Į Tėvynės apsaugos rinktinę savanoriu A. Thomson (tuomet Tirevičius) įstojo 1944 m. liepos mėn., kai Platelių apylinkėje buvo dislokuota Lietuvos laisvės armijos karinė mokomoji stovykla. 1944 m. rugsėjo 26 d. šios stovyklos savanorių kuopa – 150 ginkluotų organizacijos karių, jų tarpe ir Antanas Tirevičius, atvyko į Sedą – Tėvynės apsaugos rinktinės pirmojo pulko dislokacijos vietą. Paskirtas į kulkosvaidininkų kuopą. A. Tirevičius dalyvavo Tėvynės apsaugos rinktinės dalinių kautynėse su puolančia sovietine armija prie Sedos miestelio 1944 m. spalio mėn. 7 d. Po kautynių traukėsi link Plungės, Klaipėdos, vėliau pėsčiomis pasiekė Karaliaučių. Iš ten su likusiais pulko kariais atsidūrė Vokietijoje, kur sulaukė karo pabaigos. Vėliau išvyko į Angliją ir ten apsigyveno.
 
2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras suteikė A. Thomson (Tirevičiui) kario savanorio statusą.​

BNS ir Krašto apasaugos ministerijos info

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai