Rugpjūčio 20, 2018
Lietuvės protu žavisi škotai: prieš dvejus metus atvykusi į šalį egzaminus išlaikė vien A balais
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Iš Kėdainių krašto kilusi 17-metė Daniela atsidūrė vietinės škotų spaudos puslapiuose, kurių antraštės skelbė apie stulbinančius rezultatus.

DANIELA MOSKALIOVAITE žavisi Škotija: vos prieš porą metų šalyje apsigyvenusi lietuvė, Peterhead akademijos mokinė, egzaminus sugebėjo išlaikyti aukščiausiais balais. Iš Kėdainių krašto kilusi 17-metė atsidūrė vietinės škotų spaudos puslapiuose, kurių antraštės skelbė apie stulbinančius rezultatus. Penki A už visus penkis pasirinktus dalykus: anglų kalba, skirta kitataučiams, dailė, matematika, fizika bei chemija. "Tiek dėmesio sulaukiau tikriausiai todėl, jog esu kitatautė ir į šalį atvykau tik prieš dvejus metus", - sako Daniela.

Visą pirma - didžiausi sveikinimai! Penki A balai - didžiulis pasiekimas. Lietuvoje vertinimo sistema šiek tiek kitokia, tikriausiai lietuviškas atitikmuo būtų dešimtukas?
Ačiū labai! Kaip Lietuvoje 1-10, taip čia A-D arba neišlaikoma. A žinoma yra pats geriausias. A, B, C dar skirstoma į grupes: A1, A2, B3 ir panašiai. Apskritai, A yra kažkur 75-100% tarpe, tai A1 - tarp 85 - 100%, o A2 75-85%. Mes tų grupių dažniausiai nesužinom, nebent mokytojai pasako, kurie turi prieigą prie išskaidyto vertinimo. Dalykai, kuriuos mokiausi, tai ESOL (English for Speakers of Other Languages), matematika, dailė, fizika ir chemija.

Šiaurės Rytų Škotijoje su mama apsigyvenote tik prieš dvejus metus. Kaip jums pavyko įveikti kalbos barjerą, pasivyti ir net pralenkti škotus moksleivius?
Kadangi Lietuvoje anglų kalbą mokomės nuo antros klasės, atvažiavau su pakankamai neblogom anglų kalbos žiniom. Aišku, pradžioje buvo didelis barjeras, ypač kai reikėdavo kalbėti. Suprast supratau, bet prireikė daug praktikos ir drąsos įveikti baimę, kad galiu suklysti kalbėdama. Laikui bėgant tiesiog savaime prasiplėtė žodynas. Vėliau pradėjau ir knygas skaityti anglų kalba. Dabar kalbos barjero beveik nesijaučia. Škotijoje apsigyvenau jau prasidėjus naujiems mokslo metams, birželio mėnesį, tad per vasaros atostogas teko išmokti visus skyrius, kuriuos praleidau. Nieko sudėtingo, kadangi mokiausi dalykus, kurie patiko, tik reikėjo prisitaikyti prie kai kurių naujovių (pavyzdžiui, fizikoje formulės tokios pačios, bet žymimos kiek kitokiom raidėm). 

Atvykus iš Lietuvos, ar sunku buvo adaptuotis škotiškoje mokykloje? Kaip jus priėmė vietiniai paaugliai, mokytojai, kas buvo sunkiausia?
Iš pradžių viskas buvo labai keista, nes sistema kitokia nei Lietuvoj. Bet esu žmogus, kuris greit pastebi pokyčius ir gali prie jų prisitaikyti. Žmonės čia turbūt kaip ir visur, vieni draugiški ir bendrauja, kiti ir įkąst pabandys. Čia dauguma užsieniečių ir ypač lietuvių yra, sakykim, ‘pasikėlę’. Mokytojai pradžioje praleido nemažai laiko su manim, jaučiau kaip stebėjo, nes tikriausiai nemanė, kad taip greitai prisitaikysiu. Po kiek laiko visi priprato ir tapau klasės ‘moksliuke’. 

Ar daug mokykloje sutikote lietuvių?
Jei atvirai, manau gal net pusę mokyklos sudaro užsieniečiai. Lietuvių tikrai daug, bet vis tiek keista būdavo girdėti lietuvių kalbą koridoriuose.

Kuo skiriasi Lietuvos ir Škotijos mokyklos jūsų akimis?
Čia anksčiau leidžia pasirinkti dalykus, kuriuos nori mokytis. Manau, tai daug geriau, gali daugiau laiko skirti tam, kas patinka ir nebrukt nereikalingos informacijos galvon. Škotijoje egzaminai vyksta kiekvienų mokslo metų gale ir kiekvieni metai svarbūs, ypač paskutiniai metai, kai tuo tarpu Lietuvoje turi atsiskaityti iš visų 12-kos metų plius laikyti privalomus egzaminus, kurių galbūt tau nereikia. Čia jokių privalomų egzaminų nėra, kuo vyresnis esi, tuo daugiau laisvės pasirinkti. Taip pat galima išeiti iš mokyklos sulaukus 16-kos metų. Kas dirbt, kas į koledžą, likę mokosi aukštesniu lygiu, kad gautų reikiamas kvalifikacijas, papultų į universitetą. Aš galėsiu įgyti laipsnį dvejais metais anksčiau nei Lietuvoje - man dabar 17, Lietuvoje būčiau vienuoliktokė. Kai ateina egzaminų laikas, gauname kone mėnesį laisvą, kad būtų galima mokytis namuose. Manau, geriau nei Lietuvoje, kur paauglius apkrauna ir tikisi nuostabių rezultatų.

Kuris iš penkių A jums buvo sunkiausias? Kaip suprantu, tokių rezultatų nesitikėjote?
Tikėjausi bent 3 - 4 A, nes žinojau, kad galėjau susikirsti ties keliais. Sunkiausia buvo chemija, nes tai dalykas, kuris mažiausiai patinka, tad natūraliai sunkiau supratau. Bet teikiau dėmesį ir mokiausi visus metus, todėl beveik nesiruošus egzaminui (dėl asmeninių priežasčių) sugebėjau gauti aukščiausią balą.

Ko teko atsisakyti vardan mokslų? Ar labai įnirtingai ir daug studijavote?
Visiškai nieko nereikėjo atsisakyt! Namuose mokiausi labai mažą dalį, namų darbų beveik niekada neruošdavau, nes mokykloje spėdavau ir dar laiko likdavo nieko neveikt. Man daug mokytis nereikia, greitai įsimenu, ypač jei sritis patinka. Kartais tik prireikia daugiau laiko suprast ir įsigilint. Taip pat atradau mokymosi būdą, kuris man tinka ir yra efektyvus, tai manau yra vienas svarbiausių aspektų siekiant gerų pažymių. Esu žmogus, kuris žino, kad gali, nors kartais to pilnai ir neišnaudoja.

Kaip suprantu, gavote ir priėmėte pasiūlymą studijuoti matematiką Aberdeen universitete. Kokios jūsų tolimesnės svajonės?
Viena mano mažesnių svajonių ir buvo papulti į universitetą šiais metais.Tai man daug reiškia, ypač mano amžiuje. Dievinu matematiką. Man dar be galo patinka astrofizika, todėl galvoju siekti magistro laipsnio astrofizikoje. Viskas dar labai toli ir planuoti yra sunku. Bet manau susitvarkysiu ir pasieksiu savo svajones, įgysiu doktorantūros laipsnį, nesvarbu kurioje srityje.

Ar planuojate grįžti į Lietuvą, ar ateitį siejate su Škotija ar kita šalimi?
Į Lietuvą tikrai negrįšiu. Nežinau kur vėjai nupūs, galbūt ir kur kitur nei Škotija, bet tikrai ne į Lietuvą. Be giminių ir krašto kur užaugau daugiau nieko nematau, čia daug daugiau perspektyvų.

Kaip atšventėte tokius puikius rezultatus?
Mamos pyrago paprašiau nupirkt! Draugų miestelyje nelabai turiu, kituose miestuose ir Lietuvoje tik. Artimieji nesistebėjo mano puikiais rezultatais. Sulaukiau sveikinimų iš bendramokslių ir net asmeninio pasveikino iš mokyklos direktorės.

Jūsų manymu, kas svarbiausia norint pasiekti puikius rezultatus moksluose?
Svarbiausi yra noras, motyvacija, mėgstama mokslų sritis ir tinkami mokymosi būdai. Net turint gerą galvą, be noro, motyvacijos, pastangų toli nenueinama. Ne visiems lengva informaciją įsiminti greitai, todėl ir laiko reiktų nepagailėti studijuojant. Svarbu nepamiršti ir poilsio.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai