Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė penktadienį oficialiai paskelbė apie planus nugriauti Londono daugiabutį „Grenfell Tower“, kuriame prieš daugiau nei septynerius metus kilęs gaisras nusinešė 72 gyvybes.
Tačiau šį sprendimą jau pasmerkė dalis aukų artimųjų ir tragediją išgyvenusių žmonių. Jie nori išsaugoti „Grenfell Tower“ kaip paminklą per gaisrą žuvusiems žmonėms.
Vyriausybė mano, kad šios vietos pertvarkymas padės bendruomenei atsigauti po patirtų išgyvenimų, o ne bus nuolatinis tragedijos priminimas.
Britų vyriausybės išplatintame pranešime teigiama, kad „Grenfell Tower“ bus kruopščiai nugriautas iki pamatų″.
Darbai bus pradėti po aštuntųjų gaisro metinių birželio 14 dieną ir bus atliekami kruopščiai, siekiant užtikrinti, kad tam tikros namo dalys galėtų būti įtrauktos į būsimą memorialą, sakoma pareiškime.
Vyriausybė teigė, kad pagrindinė griovimo priežastis – saugumas.
„Jis išlieka stabilus dėl įdiegtų apsaugos priemonių, tačiau net ir įrengus papildomas atramas pastato būklė laikui bėgant toliau blogės“, – sakoma pareiškime.
„Inžinieriai taip pat pataria, kad nepraktiška išlaikyti daugelį pastato aukštų vietoje kaip memorialo, kuris turi išlikti visam laikui, dalį“, – teigiama jame.
2017 metų birželio 14-osios paryčiais kilęs gaisras dėl itin degių išorės apdailos medžiagų greit apėmė 24 aukštų daugiabutį Londono vakaruose.
Sugedusiame šaldiklyje ketvirtame aukšte įsiplieskęs gaisras vos per pusvalandį pasiekė pastato viršutinį aukštą.
Po nepriklausomo tyrimo paskelbtoje ataskaitoje griežtai kritikuojamos vyriausybė ir kitos įtakingos institucijos, pažymint, kad „Grenfell Tower“ renovacijai buvo panaudotos pavojingos medžiagos.
Joje priduriama, kad visų aukų galima buvo išvengti.
Susiskaldymas
Šeimos taip pat smerkė delsimą pateikti baudžiamuosius kaltinimus asmenims, tyrime kaltinamiems dėl nelaimės.
Sprendimas nugriauti pastatą suskaldė nukentėjusiųjų grupes.
Organizacija „Grenfell United“, atstovaujanti kai kuriems išgyvenusiesiems ir šeimoms, ketvirtadienį pareiškė, kad šis sprendimas yra gėdingas ir kad aukos buvo ignoruojamos surengus trumpas konsultacijas.
Tačiau „Grenfell Next of Kin“ teigė, kad tai buvo „jautrus sprendimas, priimtas po kruopštaus įsitraukimo proceso“, o jį lėmė susirūpinimas dėl saugumo.
Vyriausybė tvirtino, kad ministro pirmininko pavaduotoja Angela Rayner (Andžela Reiner), kuri taip pat rūpinasi būsto klausimais, pasiūlė bendruomenei keletą diskusijų internetu ir asmeniškai.
„Iš pokalbių aišku, kad tai tebėra šventa vieta. Taip pat aišku, kad nėra bendro sutarimo dėl to, kas su ja turėtų nutikti“, – sakoma vyriausybės pareiškime.
„Galimybė kasdien matyti pastatą padeda kai kuriems žmonėms ir toliau jausti artumą tiems, kurių jie neteko. Kitiems tai skaudus priminimas apie tai, kas įvyko, ir kasdien daro poveikį kai kuriems bendruomenės nariams“, – teigiama jame.
BNS inf.